Léteznek az életben lazításra alkalmas pillanatok. Ilyen nyugalmat árasztó momentum, ahogy az esőben a vízcseppek halkan kopognak a tetőn és az ablakon. Nehéz megmagyarázni az okát, de jót tesz a léleknek, amikor az égbolt sírva fakad. Persze ezek a csendes, gondtalan percek csak addig tartanak, amíg biztosak vagyunk benne, hogy a lehulló csapadék nem tesz kárt az otthonunkban. És ezzel meg is érkeztünk mai témánkhoz, az ereszcsatorna-rendszerekhez.
A tető peremén futó “csövek” gyakran alulértékelt, de mégis nélkülözhetetlen elemei házunknak. Amennyiben az eresz hibás, egy idő után átázhatnak a falak, megbomlik a vakolat, gyengül az épület struktúrája. És ebben a pillanatban azonnal vége szakadt az előbb említett nyugalomnak. Sőt, átadja a helyét az idegeskedésnek, amely során akár még néhány igavonó állat testrészét is megemlítjük és nyugtató porokat veszünk be. Kinek hiányzik ez? Épp ezért érdemes az ereszcsatorna-rendszert megfontoltan kiválasztani és szakértelemmel telepíteni. De vajon milyen költségekkel jár egy ilyen rendszer kiépítése?
Az ereszcsatornák laikus szemmel egyszerű szerkezetnek tűnnek. Ugyanakkor a megbízható rendszerek mögött komoly mérnöki tervezés áll. És a költségei sem olyan egyértelműek, mint elsőre gondolnánk. Egy jól megtervezett és kivitelezett rendszer évtizedekig védheti otthonunkat, míg egy rosszul kialakított megoldás komoly károk forrása lehet. Építkezés vagy felújítás előtt ezért érdemes kicsit elmerülnünk a költségkalkulációk útvesztőjében.
Nézzük meg együtt, hogy milyen tényezőket kell figyelembe venni, milyen rejtett költségekre kell figyelni és miért fontos kiszámolni a szükséges anyagmennyiséget. Akár úgy is tekinthetjük a következő sorokat, mintha lenne egy mindentudó ereszünk, ami csapadék helyett ezúttal a legfontosabb tudnivalókat gyűjti össze.
A valóságban talán még nincs ilyen bölcs ereszcsatorna-rendszer, de minden mást megtalálunk a Galeco kínálatában.
Az egész több, mint a részek összessége. Ez a bölcs gondolat igaz az ereszcsatornák esetében is. Minden alkatrész és elem számít, de a valódi értékét csak akkor ismerjük meg, amikor kiépült a teljes rendszer. Ennek megfelelően a költség számos tényezőtől függ. Befolyásolja a végső árat az ereszcsatorna anyaga, a beépítési mód és a lefolyócsövek száma. Figyelni kell a kivitelezők ajánlataira is, hiszen az éles piaci verseny miatt jelentős különbségek lehetnek a telepítés árai között.
Értelemszerűen célszerű több lehetőséget megvizsgálni és azt az ajánlatot kiválasztani, ami a leginkább boldoggá tesz minket és a pénztárcánkat.
Mielőtt belevágunk a kissé száraz, de annál hasznosabb technikai adatokba, jegyezzünk meg jól egy témába vágó rövidítést. Így hangzik: EPD, azaz Effective Pitch Degree. Ez a három betű magyarul a “hatékony tetőfelület kiszámítását” jelenti, ami elengedhetetlen az ereszcsatorna-rendszer kiválasztása előtt. A módszer segít meghatározni a tető valós, hasznosítható felületét. Mindez számos ponton kapcsolódik a vízelvezetéshez is. Lássuk!
A hatékony tetőfelület ismerete segít pontosan kiszámítani, mennyi csapadékvízre kell felkészülnünk. Minél nagyobb a tetőfelület, természetesen annál több víz gyűlik össze, amit el kell vezetni.
A várható vízmennyiség alapján megfelelően méretezhetjük az ereszcsatornákat. Így kiderül, milyen esetben szükségesek a szélesebb vagy mélyebb ereszcsatornák.
A tető valós felülete és hajlásszöge meghatározza a csatornatartók optimális elhelyezését és sűrűségét is.
A fenti jellemzők mindannyiunk számára világossá teszik az EPD kiemelt szerepét. Biztosítja, hogy a rendszer megfelelően teljesítse funkcióját, hatékonyan elvezesse a csapadékvizet és hosszú távon védje otthonunkat a vízkároktól. És persze hatással van az ereszcsatorna költségeire is.
A hatékony tetőfelület kiszámításakor figyelembe veszik a tényleges hajlásszöget, a cserepek vagy más fedőanyagok átfedését, a tető széleinél, éleinél és gerincénél lévő speciális elemeket és az esetleges tetőablakokat, kéményeket és más nyílásokat. Ne feledjük azonban, hogy a tető felületére, a lefolyócsövek elhelyezésére és a szükséges elemek számára vonatkozó részletes számításokat érdemes inkább szakemberekre bízni.
Az ereszcsatorna árát alakító egyik legfontosabb tényező, hogy milyen anyagból készül ereszcsatorna. Ez nem csak az ereszcsatorna költségei miatt fontos döntés, hanem a rendszer tartóssága és minősége miatt is. Költséghatékonysága miatt népszerű megoldás a PVC műanyag. Ellenáll a mechanikai sérüléseknek, ráadásul rugalmas, korróziómentes és könnyen szerelhető. Egy kicsivel költségesebb, de még mindig nagyon kedvező árú megoldás a bevonatos acél. A PVC-hez képest nagyobb élettartam jellemzi a mechanikai szilárdság és a színtartósság tekintetében.
A PCV és acél tökéletes ötvözete a Qstalyo ereszcsatorna-rendszer, amely a Galeco család új és egyben rendkívül gazdaságos márkája. Egyedülállónak mondható a szerelvények nélküli ereszcsatorna-csatlakozás, ami a hasonló acél-PVC termékekhez képest alacsonyabb árat eredményez. És ami szabad szemmel is azonnal látszik: a rendszer esztétikus megjelenése harmonizál a modern építészet minimalista stílusával.
A Qstalyo rendszer legfeljebb 20 darab alkatrészből áll, ami nemcsak magának a terméknek az árát csökkenti, hanem a telepítési költségeket is. A szabványos 90°-os sarkok univerzálisak, így az épület külső vagy belső sarkaiba is beépíthetők. A kupakok szintén univerzálisak, így a rendszer esztétikusan befejezhető.
Ne feledjük, hogy a telepítés költsége olyan tényező, amely jelentősen befolyásolja a beruházás végső árát. A legjobb, ha több szakemberrel is felvesszük a kapcsolatot, hogy pontos árajánlatot kapjunk tőlük. Így lesz összehasonlítási alapunk. Az ár önmagában azonban nem mindig lehet a legfontosabb szempont. Vegyük figyelembe az ereszcsatorna tartósságát és zavartalan működését is, ami csak akkor lesz tökéletes, ha megfelelő beépítés. Éppen ezért fontos, hogy kizárólag szakszerű kivitelezés és profi szakemberek mellett döntsünk.